Krewetkarium.eu Rss

Aquascaping – Powdowdne Ogrody

Kategoria: Porady

AQUASCAPING  jest krajobrazem tworzonym zgodnie z pewnymi normami, które przedstawię w dzisiejszym artykule.

W podwodnych ogrodach stosuje się wiele elementów dekoracyjnych, tak zwanych “hardscapes” lecz to rośliny odgrywają w zbiorniku główną rolę. Elementy dekoracyjne  np. korzenie i skały oraz podłoże zarówno piaskowe jak i żwirowe muszą spełniać odpowiednie wymogi którymi jest brak niepożądanych wydzielających się substancji i nieulegające butwieniu drewno.

Na początku powinniśmy dobrać łatwe w hodowli rośliny i małą obsadę zwierząt w celu uzupełnienia harmonii ogółu kompozycji. Dla bardziej zaawansowanych akwarystów wskazana jest zabawa różnymi strukturami i kolorami roślin, oraz elementami dekoracyjnymi.

AQUASCAPING  przewiduje tworzenie kompozycji na różne sposoby. Wszystkie łączy założenie, że punkt centralny kompozycji powinien być lekko przesunięty w stosunku do środka zbiornika. Za punkt centralny mogą służyć kolorowe elementy lub obiekty przyciągające uwagę np. skały, korzenie japońskie, czerwone gatunki roślin.

Zdjęcie: aquascapingworld.com

Kolejną ważną normą jest budowanie optycznej głębi w akwarium. Można to osiągnąć poprzez piętrowe sadzenie roślin. Ciemne rośliny o większych liściach powinny być umiejscowione po bokach, natomiast jaśniejsze rośliny o delikatnych liściach sadzi się głównie na środku zbiornika. Powoduje to wrażenie głębi i barwę kontrastami.

Istotnym elementem w  AQUASCAPINGU to wolna przestrzeń. W akwarium nie powinno być zbyt dużo dekoracji i roślin. Puste przestrzenie tworzą wrażenie spokoju, głębi i szerokości. Po założeniu zbiornika, kluczem do sukcesu jest pielęgnacja. Uniwersalne rośliny łodygowe wymagają częstego przycinania.

AQUASCAPING wymaga odpowiedniej wiedzy, uwagi i sprzętu. Nie należy się zniechęcać, jeżeli pierwsze próby nie do końca będą idealne. Ważne aby kierować się zasadą, że uczymy się na własnych błędach. Aby jednak mieć co poprawiać trzeba próbować.

Wyślij komentarz


osiem + = siedemnaście