Krewetkarium.eu Rss

Jak się pozbyć glonów z akwarium cz.1

Kategoria: Porady

Postanowiłem przedstawić walkę z glonami, która jest utrapieniem każdego akwarysty. Pracuje w sklepie akwarystycznym i spotykam się z częstymi pytaniami, jak się pozbyć glonów ??? Aby odpowiedzieć na to jakby się mogło zdawać proste pytanie, należy rozpoznać na jaki rodzaj glonów trafiliśmy.

Glony można podzielić na tzw:

  • Sinice
  • Glony zielone
  • Glony brunatne (okrzemki)
  • Glony nitkowate i pędzelkowate

Sinice występują zazwyczaj w silnie zanieczyszczonych wodach. Występują w akwariach, w których do wody trafia zbyt wiele pokarmów oraz przy zamulonym i nieczyszczonym filtrze a także przy niedostatecznym natlenieniu podłoża. Glony te rozwijają się również w akwariach w których zauważymy śnięte ryby lub obumarłe fragmenty roślin. Sinice tworzą wówczas  niebieskozielony nalot na roślinach, kamieniach, podłoży oraz dekoracjach akwarystycznych. Z tymi glonami można walczyć poprzez częstsze podmiany wody, odmulanie dna oraz czyszczenie wkładów od filtra.

Kolejnym rodzajem glonów są glony zielone, które występują w mniejszym lub większym stopniu w każdym akwenie. W zbiornikach tworzą zwykle zielony kosmaty nalot na szybach i dużych płaskich powierzchniach. Występują zazwyczaj w formie długich zielonych strzępków przyczepiających się do roślin i dekoracji. Jeżeli glonów tych jest dużo to znak że w wodzie znajduje się zbyt dużo substancji odżywczych. Nalotu z szyb można się pozbyć skrobaczką do szyb, natomiast długie nitki usuwamy ręcznie lub nawijamy je na szorstki patyczek. Postępowanie podobne jest jak w przypadku sinic, czyli częstsza podmiana wody, czyszczenie dna oraz filtra.

Glony brunatne czyli tzw. okrzemki tworzą brązowy nalot na kamieniach, roślinach i ozdobach akwarystycznych. Jeżeli mamy do czynienia z tymi glonami wówczas musimy zainwestować w oświetlenie, bowiem mamy niedobór światła w zbiorniku lub należy zwiększyć (wydłużyć) intensywność oświetlenia w akwarium. Standardowy czas oświetlania zbiornika to 8 – 10 godzin. Oczywiście należy świecić jednostajnie czyli jeżeli włączymy rano oświetlenie to wyłączamy je dopiero po maksymalnie 10 godzinach. Nie wolno włączać i wyłączać kilkakrotnie w ciągu dnia oświetlenia.

Ostatnią grupę tworzą glony nitkowate i pędzelkowate, które najczęściej pojawiają się na liściach roślin. Glony nitkowate mają postać długich, czarnozielonych nitek, natomiast glony pędzelkowate tworzą czarne kępki  o długości ok. 1 cm. Walka z tymi glonami jest najtrudniejsza i nie należy do łatwych, gdyż glony te są bardzo wytrzymałe. Najłatwiejszym sposobem na walkę z tymi  glonami jest usunięcie i wyrzucenie zaatakowanych liści oraz lekkie zakwaszenie wody oraz zwiększenie ilości podawanego dwutlenku węgla.

W kolejnym artykule przedstawię inne sposoby walki z tymi uciążliwymi szkodnikami.

 

Wyślij komentarz


pięć + sześć =