Krewetkarium.eu Rss

Jak się pozbyć glonów z akwarium cz.2

Kategoria: Porady

W poprzednim artykule opisałem podstawowe rodzaje glonów oraz jak z nimi walczyć. Tym razem, również zajmę się walką z glonami, korzystając z metody biologicznej. Sama krewetka pożywia się glonami, ale nie zawsze poradzi sobie z dużą ilością glonów.

Dobrym sposobem jest zakupienie ślimaków, mam tutaj na myśli ślimaka ampularie oraz ślimaka zebra. Oba te ślimaki doskonale sobie radzą z glonami i co ważne nie zagrażają krewetką. Oprócz glonów zjadają również odchody i pozostałości po pokarmach. Ślimaki te są pożyteczne lecz jeżeli braknie im pożywienia to mogą obgryzać rośliny akwariowe.

Do walki z glonami polecam również otoska rybę z rodziny zbrojnikowatych. Doskonale sprząta akwarium zarówno z szyby, roślin i korzeni a do tego rośnie tylko do 4 cm i jest nieszkodliwy dla krewetek.

Kolejną rybą, która radzi sobie doskonale z glonami jest kosiarka. Pewnie nasunie się pytanie czy kosiarki można trzymać z krewetkami. Otóż można ale pod kilkoma warunkami. Muszą mieć duży zbiornik, najlepiej powyżej 100 litrów bo inaczej może skarłowacieć oraz w zbiorniku musi być dużo kryjówek. Podstawowym warunkiem jest systematyczne karmienie kosiarek aby nie polowała na krewetki. Jednym zdaniem, kosiarka idealnie sprawdza się w dużych zbiornikach i skutecznie zwalcza glony.

Dużo początkujących akwarystów w walce z glonami woli sięgnąć po broń chemiczną lecz odradzam używanie tych preparatów, gdyż mogą zagrozić rośliną oraz wszystkim mieszkańcom akwarium. Tym bardziej, że krewetki są bardzo wrażliwe na nagłe zmiany wody.

Po przeczytaniu dwóch części artykułów z serii “Jak się pozbyć glonów z akwariów” wiesz już jak rozróżnić glony i jak z nimi walczyć.

 

Wyślij komentarz


dwa + = siedem