Krewetkarium.eu Rss

Jak zapobiegać chorobom u ryb ?

Kategoria: Porady

Do napisania tego artykułu skłoniła mnie duża nieznajomość podstawowych warunków niedoświadczonych i początkujących akwarystów. Większość rozpoczynających swoją przygodę z akwarystyką nie ma zielonego pojęcia o warunkach wodnych, o doborze prawidłowych gatunków ryb czy też krewetek. Aby pomóc początkowym akwarystom w walce z chorobami przedstawię kilka podstawowych zasad, które pomogą również przyzwyczaić ryby do warunków panujących w akwarium i uodpornić je od chorób.

A więc niewiele osób zapewne wie, że podczas zakładania nowego akwarium należy obsadzić je dużą ilością roślin, zarówno tych wyższych (rośliny na dalszy plan) jak i niższych (rośliny na bliższy plan). Prawidłowa obsada roślin pomaga w walce z glonami.

Ważna zasada mówi, że ryby wpuszczamy dopiero wtedy, gdy dojrzeje akwarium, rozmnożą się pozytywne bakterie. Proces ten można znacząco przyspieszyć podając specjalną tabletkę do świeżo założonego akwarium.

Nie należy hodować zbyt wiele ryb jednocześnie, ponieważ łatwo wtedy o choroby, gdy akwarium jest przeludnione.

Regularne podmiany wody (w zależności od zbiornika, im mniejszy tym częściej podmieniać wodę) oraz czyszczenie wkładów gąbkowych to podstawa w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania i rozwoju ryb.

W momencie zauważenia niepokojących objawów i dziwnych zachowań u ryb nie należy w ciemno podawać leków jeżeli nie znamy choroby ryby. Na początku proponuję przeprowadzić wszystkie testy wody i prawdopodobnie okaże się że czegoś brakuje albo jakieś parametry nie są w normie.

Wyjątkiem od powyższej reguły są białe kropki u ryb. Gdy tylko je zobaczymy możemy być pewni ,że jest to ospa rybia. Chorobę tą łatwo zwalczyć podwyższając temperaturę o 2 lub 3 stopnie i stosując lek na ospę dostępny w każdym sklepie akwarystycznym.

Kolejną chorobę, którą możemy szybko rozpoznać jest pleśniawka. Na ciele ryb pojawiają się białe płaty przypominające pierzaste kłaczki podobne do waty. Choroba ta atakuje tylko osłabione ryby, które wymagają szybkiej reakcji i działania. Dobrym sposobem jest podanie soli akwarystycznej oraz specjalnych preparatów przeznaczonych na pleśniawkę.

Chcąc uniknąć chorób w naszym akwarium powinniśmy zapewnić rybom odpowiednią dietę bogatą w witaminy. Nie należy podawać tylko i wyłącznie jednego pokarmu a urozmaicać go w jak najbardziej możliwy sposób. W dobrych sklepach akwarystycznych możemy kupić nie tylko suchy pokarm ( w płatkach lub granulacie), ale również żywy i mrożony.

Ważną zasadą jest wpuszczanie świeżo kupionych ryb do naszego zbiornika. Dużo początkujących osób dziwi się, że nawet po kilku godzinach następuje zgon świeżo wpuszczonych ryb. Aby temu zapobiec należy postępować według poniższego schematu:

  • nie wpuszczamy od razu ryb do akwarium
  • ryby przewozimy wyłącznie w specjalnych workach akwarystycznych
  • wkładamy worek do akwarium i czekamy 30 min ( wyrównanie temperatury) po czym otwieramy go i dolewamy do niego wodę z naszego akwarium. Ryby wtedy nie przeżyją szoku oraz powoli przyzwyczają się do warunków wodnych.

Jeżeli podczas wykonywania standardowych testów zauważymy zbyt  dużą ilość substancji toksycznych, należy je natychmiast wyeliminować. Zazwyczaj są to azotany i azotyny które są bardzo groźne a w dużych ilościach śmiertelne dla ryb.

Mam nadzieje, że artykuł ten pomógł zrozumieć jak wiele zależy od nas. To głównie przez nas cierpią ryby, przez nasze zaniedbanie a czasami też niewiedzę. W razie pytań służę pomocą.

Wyślij komentarz


+ jeden = trzy