Krewetkarium.eu Rss

Nieodpowiednia temperatura wody w akwarium

Kategoria: Porady

W dzisiejszym artykule opiszę jeden z „10 najczęściej popełnianych błędów akwarystów” jakim jest nieodpowiednia temperatura wody w akwarium.

Temperatura wody jest bardzo istotna i ma duże znaczenie nie tylko u krewetek, ale również u wszystkich rybek akwariowych. Większość krewetek doskonale żyje w wodzie chłodniejszej, nawet w 18 stopni C. Gorzej gdy trzymamy krewetki z rybkami, wówczas musimy zastosować grzałkę w termostatem i podnieść temperaturę wody do granicy 25 stopni C.  Rybami ciepłolubnymi są zdecydowanie paletki, które potrzebują wodę w granicach 28-30 stopni C.

Temperaturę obserwujemy codziennie, kontrolując jednocześnie prawidłową pracę grzałki. Dużo akwarystów kupuje tanie grzałki, co na dłuższą metę nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ taka grzałka nie działa prawidłowo. Wadliwa grzałka to najgorsze co może przytrafić się akwaryście. To od niej zależy temperatura w akwarium i to warto zainwestować w lepszą grzałkę w celu uniknięcia tragedii jaką może być przegrzanie wody w zbiorniku. Ogólnie nie reklamuję tutaj firm, ale teraz zrobię wyjątek i polecę kilka godnych grzałek.

Polecam grzałki takich firm jak:

  •  Eheim Jager
  • Aquael
  • Tetra
  • Sera

Grzałki najlepiej dobierać do wielkości akwarium jakie posiadamy. Przykładowo:

  • akwarium 25 litrów -> grzałka 25 W.
  • akwarium 50 litrów -> grzałka 50 W.
  • akwarium 100 litrów -> grzałka 100 W.

Ceny dobrych grzałek kształtują się w zależności od firmy w granicach od 60 zł do nawet 300 zł.

Warto zainwestować również w dobry termometr, który będzie wskazywał poprawną temperaturę. Najbardziej niedokładne termometry według mnie to takie przyklejane na szybę. W sklepach akwarystycznych możemy spotkać kilkanaście różnych termometrów. Nie wybierajmy tego najtańszego, bo tolerancja może wynosić nawet kilka stopni.

Wyślij komentarz


osiem + = trzynaście