Krewetkarium.eu Rss

Palmiarnia w Gliwicach

Kategoria: Nowości

Dziś zapraszam Was w podróż po „magicznym” miejscu, które znajduje się na Śląsku.

Palmiarnia Miejska w Gliwicach jest ośrodkiem popularyzacji wiedzy o florze i faunie z innych stref klimatycznych. Dzieciom i młodzieży umożliwia zdobycie wiedzy w sposób znacznie ciekawszy niż ze szkolnych podręczników. Osobom dorosłym pozwala na odpoczynek i relaks w przyjemnym naturalnym środowisku. Palmiarnia w Gliwicach wypłynęła na głębokie wody i od niedawna zwiedzający maja możliwość zobaczenia Pawilonu akwarystycznego. Kilkadziesiąt gatunków ryb z różnych stron świata w czterech dużych akwariach. W każdym akwarium odwzorowano warunki panujące w rzekach i jeziorach z czterech części świata.

 

 

 

 

 

 

 

W pierwszej sali znajdziemy trzy zbiorniki, które prezentują rożne spojrzenia na środowiska wód słodkich.

Tanganika

To najdłuższe jezioro świata i drugie po Bajkale pod względem głębokości. Leży w Afryce Wschodniej. Jest jednym z Wielkich Jezior Afrykańskich powstałych miliony lat temu na skutek ruchów tektonicznych Ziemi. Jezioro rozpościera się pomiędzy terytorium Zambii, Demokratycznej Republiki Konga, Burundi i Tanzanii.

Izolacja tego zbiornika wodnego o powierzchni 34,4 tys. km² spowodowała, iż fauna, która je zasiedla jest bardzo specyficzna, a większość z ponad kilkuset  gatunków ryb występujących w Tanganice to endemity. Szczególną okazję poznania specyfiki fauny największego afrykańskiego jeziora daje ekspozycja stanowiąca wycinek strefy przybrzeżnej Tanganiki. Spektakl życia, który ma miejsce w tym jeziorze, to niepowtarzalne zjawisko, którego możemy być obserwatorami.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rzeki polskie
Polskie rzeki to siedlisko wielu gatunków fauny i flory. Mamy je na wyciągnięcie ręki, a jednak nie zauważamy bogactwa otaczającej nas przyrody. Rzeka najczęściej kojarzy się nam z letnim wypoczynkiem i zasłużonym urlopem po całorocznej pracy, a rzadziej z domem wielu gatunków ryb i roślin.
Celem tej ekspozycji jest zmiana spojrzenia na otaczającą nas przyrodę i podniesienie poziomu świadomości potrzeby dbania o środowisko naturalne, w którym żyją nasze rodzime gatunki ryb.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Rzeki Azji południowo-wschodniej
Azja Południowo – Wschodnia jest zieloną i wilgotną krainą, obejmującą Półwysep Indochiński i Archipelag Malajski wraz z Filipinami. Środowisko wodne w tym rejonie świata jest bardzo zróżnicowane. Większość roślin hodowanych w akwariach domowych pochodzi właśnie z Azji – zaskakują kolorystyką i kształtem poszczególnych gatunków. Przedstawicielami bogatej fauny są przede wszystkim rodziny brzanek (Puntius denisoni, Puntius tetrazona) oraz rodziny Botiidae.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W drugim pomieszczeniu znajduje się największe akwarium o objętości 60 tys. litrów, które odtwarza środowisko Amazonki – największej rzeki świata.
Jest to obszar w Ameryce Południowej który fascynuje badaczy przyrody od dziesięcioleci. Kraina równie piękna i tajemnicza, co dzika i niebezpieczna.

Wieloletnie badania naukowców pozwalają spojrzeć na ten obszar świata, jak na wielki skarb przyrody, którym matka natura obdarzyła Ziemię.
Różnorodność i bogactwo środowiska jest błogosławieństwem dla tej krainy, ale równocześnie jej przekleństwem. Nadmierna eksploatacja bogactw naturalnych oraz wyrąb lasów powodują systematyczne kurczenie się obszaru równikowego lasu deszczowego Amazonii. Podziwiając piękno tego środowiska warto mieć świadomość niszczycielskiej siły człowieka, by nie dopuścić do całkowitej degradacji „zielonych płuc planety” .
W zbiorniku pokazano fragment zalanego lasu deszczowego. Wystrój tworzą korzenie drzew, które dodatkowo służą rybom za schronienie czy miejsce do spania.

 

 

 

 

 

 

 

Informacje o opisanych jeziorach pochodzą ze strony: www.mzuk.gliwice.pl/palmiarnia

Wyślij komentarz


jeden + trzy =