Krewetkarium.eu Rss

Ryzyko stosowania żywych pokarmów

Kategoria: Porady

W dobrych sklepach akwarystycznych, możemy kupić żywy pokarm dla ryb akwariowych, który zazwyczaj jest pakowany w woreczki. Pokarmy te pochodzą nie ze specjalnych hodowli, a z odłowu.

Organizmy, którymi karmimy ryby, pochodzą często z wód silnie zanieczyszczonych lub zamieszkałych przez inne ryby. Większość z tych organizmów przenosi środki chemiczne ( z wód) i choroby. Karmienie żywym pokarmem z odłowy niesie ze sobą duże ryzyko, gdyż możemy nieświadomie wprowadzić do akwarium chorobę, która zatruje ryby lub spowoduje ich śmierć.

Do najpopularniejszych pokarmów żywych należą:

  • ochotka,
  • rurecznik (tubifex),
  • artemia,
  • wodzień,
  • dafnia

Groźne z tych pokarmów są ochotka i rurecznik, ponieważ oba organizmy żyją w wodach bardzo zanieczyszczonych i przenoszą groźne substancje chemiczne. Rurecznik może dodatkowo przenosić bakterie, pasożyty lub wirusy. Ochotka jest pokarmem o dużej ilości protein trudnym do strawienia przez nasze ryby.

Jeżeli zdecydujemy się stosować żywy pokarm, wówczas przed podaniem płuczemy kilka dni w niewielkiej ilości chłodnej wody. Pamiętajmy, że nigdy nie podajemy pokarmów żywych razem z wodą z woreczka.

Wyślij komentarz


jeden + siedem =