Krewetkarium.eu Rss

Ślimak świderek

Kategoria: Ślimaki

Ślimak świderek (Melanoides tuberculata) jest najpopularniejszym i najbardziej znanym ślimakiem przez większość akwarystów. Ten płucodyszny i przedoskrzelny ślimak należący do rzędu trzonkoocznych większość swojego życia spędza na przegrzebywaniu podłoża i konsumpcji szczątek organicznych.

Ślimak świderek dzięki swojemu dennemu trybowi życia skutecznie pomaga w zwalczaniu stref beztlenowych w podłożu, w którym powstaje niebezpieczny dla akwarium siarkowodór. Skorupa tego ślimaka ma kształt prawoskrętnego świdra, co pomaga mu w poruszaniu się w podłożu. Świderki nie zjadają (jak się, co niektórym akwarystą wydaje) żywych części roślin, a jedynie ich obumarłe szczątki, co pomaga w oczyszczaniu akwarium oraz utrzymaniu równowagi biologicznej w akwarium.

buy ambien uk online otc

Ślimaki te rozmnażają się partenogenetycznie w bardzo szybkim tempie i w dość krótkim okresie potrafią stać się koszmarną plagą dla każdego akwarysty. W walce z nadmiarem ślimaków, możemy skutecznie walczyć poprzez podanie marchewki lub sałaty. Oczywiście lepiej pladze ślimaków  zapobiegać niż z nią walczyć. Ślimaki najczęściej pojawiają się w akwarium z zakupionymi roślinami. Warto więc przed wprowadzeniem nowych roślin zrobić im kwarantanne poprzez zanurzenie  w roztworze soli, kwasku cytrynowym lub podać nadmanganian potasu.

Wyślij komentarz


sześć + = trzynaście