Krewetkarium.eu Rss

Sole czy gotowe nawozy do akwarium?

Kategoria: Porady

To często zadawane pytanie przez akwarystów, którzy spotykają się z przykładami własnoręcznie sporządzanych nawozów.

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – używajmy tego co sprawdza się w naszym akwarium! Nie ma znaczenia czy będą to przygotowane przez nas nawozy, czy rozwiązania firmowe!

Natomiast jeśli zdecydujemy się na zabawę ze związkami chemicznymi miejmy na uwadze, że sporządzenie samodzielnej mieszanki nawozów najlepiej oprzeć na sprawdzonym modelu, który sprawdził się u innego akwarysty (najlepiej kilku) i jest wzbogacony o  konserwanty.

Nawozy czy gotowe, czy wykonane samodzielnie dawkujemy zawsze indywidualnie na podstawie obserwacji kondycji roślin i dynamiki jej biomasy w trakcie rozwoju akwarium w czasie (start -> rozrost -> przycinka…i kolejne cykle).

Największy minus gotowego nawozu to brak możliwości regulowania ilości pojedynczych pierwiastków które dozujemy. Nie znamy dokładnie składu takiego specyfiku, przez co nie wiadomo ile podajemy jakiego związku.

Nawozy samodzielnie komponowane dają nam pełna i nieograniczoną możliwość regulowania każdego składnika z osobna. Dodatkowym plusem jest to że cena soli jest dużo mniejsza niż nawozów firmowych.

Można stwierdzić ze sole to rozwiązanie idealne, ale potrzeba dużego poświecenia, aby zrozumieć mechanizmy zależności w naszych akwariach.

Gdy zdecydujemy się używać w naszym akwarium nawozów gotowych idziemy do sklepu i kupujemy odpowiedni dla nas i podajemy według przelicznika podanego na etykiecie.

Natomiast jeśli zdecydujemy się na sole musimy wiedzieć o nich odrobinę więcej!

Poniżej postaram się przedstawić kilka ważnych informacji, które ułatwią nam zrozumienie tego zagadnienia.

Skład SOLI w zależności jaka ona jest:

- K2SO4 potocznie zwany potasem, zawiera siarkę i potas – SIARCZAN POTASU

Zawiera: K 42%, K2O 51%, S 18%, SO3 45%

- KH2PO4 potocznie zwany fosforem, zawiera fosfor i potas – DIWODOROFOSFORAN POTASU

Zawiera: P 22,7%, P2O5 52%, K 28,2%, K2O 34%

- KNO3 potocznie zwany azotem zawiera azot i potas- AZOTAN POTASU

Zawiera: NO3 13,7%, K 38,4%, K2O 46,3%

- MgSO4 potocznie zwany magnezem, zawiera siarkę i magnez – SIARCZAN MAGNEZU

Zawiera: Mg 9,6%, MgO 16%, S 13%, SO3 32%

Ilość wody użytej do rozpuszczenia, zależy od rodzaju soli i jej stopnia rozpuszczalności. Do tego celu wykorzystujemy wodę destylowana, RO lub przegotowana jeśli przygotowujemy minimalną ilość.

Każdą chemie jaką dodajemy, obliczamy na podstawie ilości wody netto jaka jest w akwarium.

Wielkość akwarium to nie to samo co ilość wody w nim a szyby, ozdoby, podłoże i ryby – to wszystko też ma objętość a nie jest wodą. Gdy to się pomija dochodzi do przedawkowania pierwiastków, a ich objawy są bardzo podobne do niedoborów.

Nawożąc należy brać pod uwagę ile mamy roślin gdyż inaczej nawozi się gdy mamy w 10% zarośnięte a inaczej gdy np. w 80%. Im roślin mniej tym nawozu mniej, gdyż nie zjedzone przez rośliny składniki pokarmowe będą pożywka dla glonów.

Ważnym elementem jest także zarybienie zbiornika gdyż większa ilość ryb a tym samym większa ilość produktów przemiany materii tych ryb stanowi także pożywkę- nawóz dla roślin, a wysokie NO3 =glony!

Pod uwagę trzeba także brać oświetlenie. Im większa jest moc świetlówek przy dużej ilości roślin tym większe jest zapotrzebowanie roślin na składniki pokarmowe i CO2. Dobierając oświetlenie trzeba kierować się widmem światła jakie emituje świetlówka gdyż dla roślin najlepsze jest niebieskie i czerwone, a potem mocą w Wattach (przy przewadze widma żółtego i zielonego pojawiają się glony).

Stosując nawozy trzeba pamiętać o regularnej podmianie wody oraz podawaniu CO2. Podmiana jest konieczna z powodu produktów ubocznych wydzielanych przez ryby i metabolizm roślin.

W zależności jaki jest sposób filtracji należy czyścic filtr w wodzie odlanej z akwarium:

-wewnętrzny min. raz na tydzień

-zewnętrzny w zależności od wydajności, wielkości zbiornika rodzaju ryb i ilości roślin- 1-2 miesiące

Rośliny najlepiej przyswajają pierwiastki w zakresie PH 6.5-7. Utrzymanie temperatury na poziomie 25-26 *C dodatków będzie plusem dla roślin i rybek, które dobrze czują się w takich warunkach.

Żeby prawidłowo zrobić roztwory soli musimy posłużyć się kalkulatorem do komponowania nawozów w akwarium. Ja polecam kalkulator chemiczny, którego autorem jest Artur Olesiak

www.pomoce.akwahobby.com/kalk_chem.php

Wyślij komentarz


pięć + = osiem