Krewetkarium.eu Rss

Wybór roślin do akwarium

Kategoria: Porady

Jedną z ważniejszych kwestii urządzania akwarium jest wybór roślin. Zanim udamy się do sklepu akwarystycznego należy zdecydować się czy zbiornik wyposażony będzie w system nawożący CO2.

W sytuacji gdy na początku wykluczymy stosowanie tego systemu, należy ograniczyć się do roślin, które powoli rosną. Szybko rosnące i rozwijające się rośliny zużywają duże ilości dwutlenku węgla, czym przyczyniają się do szybkiego wzrostu ph.

Jeżeli pozostaniemy przy wyborze, wolno rosnących roślin, wówczas szczególną uwagę należy zwrócić na rośliny z rodziny Cryptocoryne (np. Cryptocoryne wendtii,  Cryptocoryne affinis,  Cryptocoryne  retrospiralis). Są to rośliny, które rosną powoli oraz łatwo je utrzymać bez konieczności stosowania systemu CO2 i specjalistycznego oświetlenia.

Jeżeli po pewnym czasie  zdecydujemy się na zainstalowanie systemu do nawożenia CO2, wówczas możemy pokusić się o zakup bardziej wymagających, różnorodnych, dekoracyjnych i wyszukanych roślin. Do takich roślin należą żabienice (np. Echinodorus species,  Echinodorus ocelot, Echinodorus bleheri), Limnophilie (np. sesilofora), anubiasy (np. barteri, nana), bacopa, hygrophilia oraz polecane są również aglonemy (np. simplex).

Rośliny powinny być tak dobrane, aby nadały akwarium odpowiedniego dekoracyjnego wrażenia. W głębi powinniśmy posadzić rośliny, które rosną wysoko aż do powierzchni wody (tutaj polecam Limnophilie Sesilifora). W części środkowej zbiornika dobrze wyglądają rośliny średniej wysokości, np. Echinodorus bleheri. Natomiast na pierwszym planie odpowiedniejsze będą rośliny drobne. Rośliny łodygowe i drobne powinniśmy posadzić gęsto.

Przy zakupie roślin pamiętajmy o odpowiednim nawożeniu. Jeżeli nie jesteśmy wyposażeni w system CO2 zastosujmy np. nawóz do roślin w kulkach lub tabletkach.

Wyślij komentarz


dziewięć + pięć =