Krewetkarium.eu Rss

Źle dobrane oświetlenie

Kategoria: Porady

W dzisiejszym artykule opiszę jeden z „10 najczęściej popełnianych błędów akwarystów” jakim jest źle dobrane oświetlenie w akwarium.

W naturalnych warunkach większość gatunków roślin i ryb pochodzi z tropików, gdzie słonce oświetla wodę przez około 12 godzin. Aby stworzyć podobne warunki w naszym akwarium musimy odpowiednio dobrać barwę oświetlenia oraz świecić około 10-12 godzin dziennie. Odpowiednia barwa oświetlenia powinna oscylować w granicach 6500 Kelwinów. Należy pamiętać, że żywotność świetlówek jest ograniczona i wynosi rok czasu.

Bardzo ważną kwestią jest odpowiedni dobór mocy świetlówek. Powinna ona wynosić ok. 0,54W/litr wody. Standardowe pokrywy z oświetleniem mają niestety zbyt mało oświetlenia. Można zastosować dodatkowe oświetlenie lub zamówić pokrywę na większą ilość świetlówek. Polecam nowoczesne i znacznie bardziej wydajne świetlówki – T5, które dostarczają dużo więcej światła. Niestety nie pasują one do zwykłych świetlówek – T8, gdyż są cieńsze i posiadają inne długości. Można je zastosować jako dodatkowe oświetlenie dokupując specjalny moduł z oznaczeniem T5 o odpowiedniej długości, np. 24W ( w tym wypadku są dwie długości 43,8 cm oraz 55 cm w zależności od producentów).

Wyślij komentarz


osiem + = dwanaście